>

تبلیغات

وجود 90 هزار وسیله نقلیه فرسوده درالبرز/مصرف روزانه 2.5 میلیون لیتربنزین دراستان

به گزارش ایرنا، حسین محمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه که عصر سه شنبه در محل این سازمان برگزار شد، افزود: ساعت ها ترافیک در اطراف استان البرز منجر به ایجاد آلودگی در محیط زیست می شود و به طور کلی منابع متحرک 62 درصد آلودگی هوای استان را به خود اختصاص می دهند.
محمدی با اشاره به اینکه 38 درصد آلودگی ها مربوط به منابع ثابت است، افزود: 90 هزار دستگاه وسیله نقلیه عمومی فرسوده و دودزا در استان البرز وجود داشته و از منابع آلودگی محسوب می شوند.
این مسئول گفت: 2 و نیم میلیون لیتر بنزین در البرز مصرف می شود که از سال 93 تمامی نفت، گاز و بنزین مصرفی در استان دارای استانداردهای لازم است.
**کاهش 95 درصدی سوخت مازوت در البرز طی برنامه ابلاغی دولت
مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان البرز گفت: از ابتدای ابلاغ برنامه کاهش آلودگی کلانشهرها 95 درصد سوخت مازوت در البرز کاهش یافته و این استان رتبه دوم کشور را در این خصوص دارد.
وی افزود: بر این باور هستیم که بر اساس اصل 50 قانون اساسی که حفظ محیط زیست را الزامی می داند باید شرایط را برای اتصال مردم و مسئولان در این رابطه مهیا کنیم.
وی با اشاره به روز جهانی هوای پاک ادامه داد: در یک دهه گذشته بسیاری از کلانشهرهای ایران درگیر آلودگی هوا شدند و کشورهای توسعه یافته توانسته اند بر این مشکل فائق آیند بنابراین باید از تجارب آنها استفاده کرد.
محمدی خاطرنشان کرد: در 50 سال گذشته از محیط زیست به اندازه توان و زیر ساخت های آن استفاده نشده و آمایش سرزمین در این استان وجود ندارد بنابراین بی توجهی و نداشتن اهتمام به مسائل زیست محیطی با پدیده آلودگی هوا در تهران و کرج مواجه هستیم.
**20 درصد ترافیک برون شهری کشور متعلق به البرز است
محمدی گفت: 25 درصد جمعیت و40 درصد فعالیت های صنعتی کشور در تهران و البرز مستقر شده همچنین با ایجاد امکانات در این دو استان جمعیت بیشتری جذب شده بنابراین باید به دنبال آمایش سرزمین در سایر استان ها باشیم.
وی افزود: باید شرایطی در سطح کلان ایجاد شود که جمعیت به سمت کلانشهرها برای شغل و آموزش جذب نشوند و به سمت سایر نقاط کشور بروند.
این مسئول اظهار کرد: اکنون زیر ساخت های لازم برای حمل و نقل عمومی در البرز فراهم نیست و اکنون 20 درصد ترافیک برون شهری کشور در البرز است.
**استقرار هزار واحد صنعتی بدون مجوز در حریم های مسکونی
وی افزود: در منابع ثابت به طور عمده حدود 50 درصد در آلودگی هوا مربوط به صنایع فعال در استان است و هزار واحد تولیدی و صنعتی در استان بدون پروانه و مجوز در محدوده و حرائم مناطق مسکونی هستند.
محمدی گفت: نیروگاه منتظر قائم که تا 15 خرداد 94 حدود 13 درصد در آلودگی هوا در بخش منابع ثابت نقش داشت همچنین تا قبل از اینکه 2 میلیون لیتر سوخت مازوت پلمپ شود فردیس از آلوده ترین شهرهای استان بود که معادل کل مصرف بنزین کل استان مازوت مصرف می کرد.
وی افزود: مازوت مصرفی در این نیروگاه 3 درصد گوگرد داشته که با احتراق، کل این گوگردها در هوا منتشر می شد ولی اکنون فردیس از پرتراکم ترین شهرستان کشور محسوب می شود در این ایام که از آلودگی هوا رنج می بردیم این شهرستان در شرایط بهتری بود.
**سرمایه گذاری 400 میلیون یورویی برای نوسازی واحدهای بخار
مدیر کل محیط زیست استان البرز عنوان کرد: اکنون نیروگاه منتظر قائم درصدد نوسازی و جایگزینی واحدهای بخار با هزینه 400 میلیون یورو است که علاوه بر کاهش آلاینده ها حدود 90 درصد نیز صرفه جویی در مصرف آب می شود.
وی گفت: برای بهبود کیفیت هوا موضوع جایگزینی مصرف گاز بجای سوخت های سنگین در واحدهای صنعتی در دستور کار قرار گرفته است در ابتدای 93 دولت برنامه زمان بندی شده برای کاهش آلودگی کلانشهرها به استان ابلاغ کرده و در این رابطه اقدامات موثری صورت گرفته است.
محمدی افزود: از ابتدای ابلاغ این برنامه 500 واحد صنعتی در استان مصرف سوخت سنگین خود را قطع کردند و استان البرز در این رابطه رتبه دوم کشور را دارد که 95 درصد سوخت مازوت در استان کاهش پیدا کرده است همچنین در سال جاری 250 واحد دیگر نسبت به اصلاح سوخت خود اقدام می کنند.
وی اضافه کرد: طرح کنترل بخارات بنزین که در استان البرز به صورت پایلوت اجرا می شود و تمام مخازن استان به این امکان مجهز هستند و ایستگاه ها و نازل ها مجهز به بازیافت بخارات بنزین هستند.
وی با اشاره به اقدامات موثر این سازمان افزود: در موضوع سیمان آبیک ورود کرده و یک خط تعطیل و یک خط نوسازی شده که اکنون به مجهزترین خط کنترل ذرات است و هیچ گونه آلودگی ندارد.
محمدی اضافه کرد: خودروهای عمومی در 3 شاخص مهم آلودگی سهم 50 تا 85 درصدی دارند که یکی از راهکارها توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی است که باید در این رابطه شهرداری ها اقدام ویژه ای انجام دهند ولی تاکنون در این رابطه اقدامی صورت نگرفته است.
**نصب فیلتر و کاتالیست بر روی اتوبوس ها
وی گفت: هفته گذشته جلسه شورای سیاست گذاری حفظ بیت المال برگزار شد و در این نشست با گزارش های ارائه شده در خصوص آلودگی ها، شهرداری و شورای شهر تعهد برای خرید و نصب کالالیست ها و فیلتر بر روی اتوبوس ها دادند.
این مسئول افزود: با اقدامات صورت گرفته بر روی 4 سال مطالعه کیفیت هوا در 3 سال گذشته کیفیت هوا 35 درصد نسبت به قبل سال 92 افزایش پیدا کرده و سال 95 در 9 ماهه اول روزهای پاک و سالم 15 درصد نسبت به 94 افزایش داشته است.
وی ادامه داد: علاوه بر رشد جمعیت و مصرف سوخت و افزایش یک و نیم برابری خودروها اگر این اقدامات نبود کیفیت هوا به مراتب بدتر می شد.
**احیای 100 هکتار از باغ سیب کرج در فصل درختکاری
محمدی گفت: یکی از محورهای اساسی کاهش آلودگی هوا نگهداری فضاهای سبز موجود و افزایش سرانه فضای سبز سالانه یک متر مربع است که از طرح تفصیلی همچنان 5 متر مربع فاصله وجود دارد.
وی افزود: یکی از اقدامات شهرداری اجرای فضای سبز و کمربند سبز در هزار هکتار شمال غرب کرج است و همچنین برای احیای باغ های رها شده کمیته ای تشکیل شده که اولین اقدام حفظ کاربری باغ سیب بود که این مهم محقق شده و احیا این باغ در حال اجرا است.
این مسئول اضافه کرد: 50 هکتار از این باغ درختکاری شده و در فصل درختکاری 100 هکتار دیگر در دستور کار است.
وی گفت: بر اساس بررسی هایی که انجام شد اگر روزهای پنجشنبه را تعطیل کنیم هوا برای خود پالایی آماده می شود و این تعطیلات می تواند تاثیر بسزایی برای بالا رفتن کیفیت هوا داشته باشد.
محمدی افزود: بسته تقاضایی شامل بازنگری در ساعات کاری کارمندان، مدارس و شروع کار خدماتی و تجاری تهیه و به دولت ارائه داده شده که امید است در این بسته تعطیلی پنجشنبه نیز مد نظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: 10 درصد از مساحت استان در معرض فرسایش بادی است که بر اساس دستورالعمل اجرایی دولت سازمان محیط زیست بحث شناسایی را انجام داده و وزارت جهاد کشاورزی باید این کانون ها را احیا کند.
**استفاده از آب های سرگردان محلی برای اولین بار در کشور
این مسئول گفت: استفاده از آب های سرگردان و خاکستری که برای اولین بار در البرز 7 نقطه در کلانشهر کرج در نظر گرفته شده که فاضلاب های سرگردان مردم را تصفیه کرده و مورد بهره برداری قرار دهد.
وی افزود: با پیگیری های مکرر و مجدانه دو مجوز فعالیت معدن و سنگ شکن که توسط صنعت معدن صادر شده بود لغو شده است.
محمدی با اشاره به اینکه مدیریت پسماند یک عقب ماندگی 10 ساله دارد گفت: بر اساس قانون باید تا سال 90 صد در صد تفکیک زباله محقق می شد و تا پایان 93 بازیافت صورت می گرفت که به دلیل کوتاهی های صورت گرفته با مشکلات جدی در این حوزه مواجه هستیم.
وی افزود: اکنون موضوع شیرابه هایی که در حلقع دره که طی 20 سال گذشته انباشته شده مد نظر است و از شهرداری خواسته شده نسبت به امحای اقدام کنند و شهرداری در حال حاضر طرحی در این رابطه دارد.
**اعلام آمادگی سرمایه گذاران برای بازیافت زباله
محمدی اضافه کرد: تفکیک از مبدا و بازیافت زباله و تکنولوژِی صنایع بازیافت به منابع به فرصت تبدیل شود و به عنوان مواد اولیه در صنایع دیگر استفاده شود.
وی گفت: تا 95 درصد زباله های تولیدی در استان قابلیت بازیافت دارد و دو سرمایه گذار برای بازیافت زباله اعلام آمادگی کردند و طرحی های بسیار خوبی نیز ارائه شده که از این طریق می توان از زباله های بازیافتی برای تامین سوخت و مواد اولیه صنایع بهره برد.
این مسئول افزود: با استقرار سامانه زباله سوز برای تامین انرژِی استفاده می شود که شهرداری باید در این رابطه اقدام کند.
1535/6155خبرنگار:نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی