>

تبلیغات

برجام زمینه ساز گشایش در صادرات صنایع دستی خواهد بود

به گزارش ایرنا، جمال رازقی سه شنبه در نخستین جشنواره نوآوری و خلاقیت در طراحی محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی در شیراز، با اشاره به سالگرد توافق برجام افزود: اقدام بزرگی که دولت تدبیر و امید و به ویژه رئیس جمهوری و تیم مذاکره کننده کشورمان در زمینه تحقق و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجام داد قابل تقدیر است.
او ادامه داد: ما برای دستیابی به رشد اقتصادی 6 تا هشت درصدی که از برنامه های کشور است چیزی حدود 700 تا 800 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز داریم که برجام این فرصت و امکان را ایجاد کرده است.
رازقی، یکی از صنایع دستی مطرح و دارای جایگاه جهانی کشورمان را فرش دانست و گفت: که در گذشته در بحث صادرات فرش با ممنوعیت و مشکلاتی مواجه بودیم اما امروز و به لطف توافق برجام این ممنوعیت برداشته شده و این کار در حال انجام است.
وی گفت: به رغم توانمندی که فرش ما دارد اما نباید خودمان را محدود به فرش کنیم چرا که هنرمندان ما قابلیت های بسیار بزرگی دارند و سایر صنایع دستی ما نیز با توجه به اینکه ما مشکل اشتغال و مهاجرت داریم می توانند با کمترین سرمایه گذاری بسیاری از این مشکلات را حل کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با اشاره به رویکرد جدید اتاق و توجه ویژه به اقتصاد هنر و ورزش تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که در اقتصاد کلان استان خصوصا در بحث خشکسالی و اشتغال داریم، همزمان با گردشگری، اقتصاد هنر و ورزش نیز می تواند اولویت اول اقتصاد استان قرار گیرد.
رازقی گفت: این اولین جشنواره نوآوری و خلاقیت در صنایع دستی است و اتاق هم تاکنون و در حد توان حمایت کرده و حمایت خواهد کرد تا صنایع دستی بتواند نقش خود در اقتصاد و گردشگری را ایفا کند.
او اظهار کرد: امروز تکنولوژی صنایع دستی بومی در اختیار ماست و بازارهای صادراتی نسبتا خوبی نیز در این زمینه داریم که باید از این فرصت استفاده کنیم تا اقتصاد هنر خود را به خوبی در دنیا نمایان سازیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاروزی شیراز اضافه کرد: صنعت فرش ما به دلیل ورود فرش های مشابه چینی، هندی و پاکستانی در بازارهای جهانی دچار مشکلاتی شد اما چون تکنولوژی را در اختیار داشتیم گبه را جایگزین کردیم و اگر این را هم از ما بگیرند می توانیم به نوع جدیدی از فرش روی آوریم.
در این جشنواره از سه کتاب ' قهوه خانه تا فرهنگسرای نیاوران'، 'محمد مه بر، نقاش شرح عشق، آبی پرواز' و 'حسین قولّر آقاسی، رستم نقاشان، خیالی ساز مردم کوچه و بازار' اثر هادی سیف و همچنین کتاب 'قلمزنی و دواتگری مکتب شیراز' نوشته ارژنگ ربیعی رونمایی شد.
در حاشیه جشنواره نوآوری و خلاقیت در طراحی محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی، فعالیت نمایشگاه همبستگی مردم با صنایع دستی آغاز شد.
خبرنگار:‌ سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده:‌ سیداحمد نجفی
6122 / 2027

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی