>

تبلیغات

رئیس جمهوری گامبیا حالت فوق العاده اعلام کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس جمهوری گامبیا بازنده انتخابات اخیر، یک روز مانده به پایان دوره ریاست جمهوری اش، در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد.
 
به گزارش انتخاب به نقل از خبرگزاری فرانسه، «یحیی جامع» خاطرنشان کرد که مداخله خارجی در روند انتخابات گامبیا بسیار گسترده و بی سابقه بوده است.

این اظهارات در حالی است که طبق معمول دو روز دیگر باید «آداما بارو» رئیس جمهوری منتخت که هم اکنون درسنگال بسر می برد و یحیی جامع پیروزی وی در انتخابات را نپذیرفته است، مراسم تحلیف به جای آورد.

این در حالی است که یحیی جامع روز سه شنبه از رئیس کمیسیون جامعه اقتصادی غرب آفریقای (اکوواس) خواست زمینه را برای ابقای وی برای یک دوره دیگر ریاست جمهوری توسط دادگاه عالی این نهاد منطقه ای، فراهم کند.

براساس این گزارش؛ وی که بازنده انتخابات اول آذرماه کشورش معرفی شد و قافیه سیاست اجرایی کشورش را به آداما بارو باخت، ضمن عدم تمکین به خواست مردم در انتخابات و به رغم مخالفت نهادهای بین المللی و منطقه ای؛ امروز از خانم الن جانسون سرلیف، رییس جمهوری لیبریا و رییس دوره ای اکوواس خواست هرچه سریع تر زمینه ابقای وی را فراهم آورد.

وی در یک نطق تلویزیونی خواست، قضات عالی آن نهاد منطقه ای متشکل از 15 کشور، حکم ریاست جمهوری او را تایید کنند.

درخواست یحیی جامع از دستگاه قضایی اکوواس درحالی انجام می گیرد که حتی قاضی ارشد گامبیا، رسیدگی به دادخواست جدید ارائه شده از سوی او را که خواستار توقف روند مراسم تحلیف رییس جمهوری منتخب شده است، وارد ندانست.

جامع درخواست خود را برای توقف مراسم تحلیف آداما بارو، رقیب خود که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، به دادگاه گامبیا ارائه کرده، اما امانوئل فاگبنله، قاضی ارشد اعلام کرد که نمی تواند به درخواست جدید یحیی جامع رسیدگی کند؛ مساله‌ای که ضربه به تلاش‌های جامع برای توقف مراسم تحلیف در روز پنجشنبه محسوب می شود.

ادوارد گومز، یکی اعضای حزب جامع گفت: تحت این شرایط صدور دستور منع برگزاری مراسم تحلیف بارو امکان پذیر نیست.

گامبیا برای رسیدگی به این نوع پرونده ها به قضات خارجی متکی است که اکثرا از نیجریه هستند و علتش هم نبود قاضی حرفه‌ای و متخصص در آن کشور است.

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی