>

تبلیغات

رئیس پژوهشکده حج و زیارت: 104 جلد کتاب ویژه فاجعه منا تهیه و تدوین شده است

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی علیزاده موسوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: تاکنون 60 جلد آن چاپ شده و بقیه نیز در مرحله چاپ قرار دارد.
وی هم چنین با اشاره به دیدار سال گذشته کارگزارن حج با رهبر معظم انقلاب و تاکید معظم له مبنی بر فراموش نشدن فاجعه منا و قرار گرفتن موضوع پیگیری آن در راس همه امور، افزود: پژوهشکده حج و زیارت به همین علت بخش عمده ای از فعالیت های خود را در این مسیر قرار داده است.
وی با ابراز تاسف از ثبت نشدن دقیق فاجعه سال 66 مسجد الحرام و پیگیری نکردن مجدانه آن، اضافه کرد: این پژوهشکده به منظور جلوگیری از تکرار این مساله سعی کرده تا با وقایع نگاری و ثبت کامل حوادث سال گذشته مراسم حج نسبت به استیفای حقوق بازماندگان این حادثه اقدام های موثری را ترتیب دهد.
وی با بیان این که برنامه های پژوهشکده در سه محور عمده از جمله برگزاری نشست های علمی برای روشن شدن ابعاد این فاجعه طراحی شده است، افزود: به همین منظور با دعوت از اندیشمندان حوزه حقوق ابعاد حادثه منا در قالب نشستی در قم از حیث حقوق مدنی، حقوق جزا و کیفری در عرصه بین الملل مورد بررسی قرار گرفت و مقاله های ارائه شده در این نشست ها نیز در قالب کتابی تحت عنوان ابعاد حقوقی فاجعه منا منتشر شد.
علیزاده موسوی با اشاره به برگزاری 2 نشست دیگر در همین رابطه در دانشگاه تهران و مشهد و برگزاری نشست های مختلف دیگر از جمله در حاشیه نمایشگاه سالانه کتاب تهران، افزود: پژوهشکده حج و زیارات به منظور تبیین بهتر فاجعه منا فراخوان هایی را برای پایان نامه های ارائه شده در این خصوص اراده داده است که تاکنون هفت پایان نامه را دریافت کرده است.
وی با اشاره به انجام مصاحبه حضوری با بیش از 800 تن از شاهدان عینی فاجعه منا، از انتشار آن در در قالب یک مجموعه جامع خبر داد و افزود: اختصاص یک شماره از فصل نامه میقات به این فاجعه به منظور تبیین مباحث مختلف راجع به آن از دیگر اقدام های انجام شده است.
رئیس پژوهشکده حج و زیارت با اشاره به تهیه و انتشار کتاب فاجعه منا به روایت مطبوعات حاوی اخبار، تصاویر و مطالب منتشر شده در رسانه های داخلی و خارجی در مورد این واقعه با همکاری بعثه مقام معظم رهبری گفت: تولید و انتشار آثار دیگری هم چون طریق، پژوهش نامه حج و زیارت، منا معراج بندگی، پاییز سپید با مضمون خاطره و شعر و راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی یادمان شهیدان منا با محتوای کاملی از اطلاعات مربوط به جانباختگان این حادثه، از دیگر آثار و کتاب های انتشار یافته از سال گذشته تا امسال است.
وی با بیان این که به منظور نشان دادن ابعاد جهانی این واقعه، تمامی گفته ها و سخنرانی های صورت گرفته از سوی اندیشمندان کشورهای مختلف جمع آوری شده است، افزود: این پژوهشکده در تلاش است تا به صورت رسمی با رصد موسسه های فعال در زمینه مباحث حقوقی ضمن ارائه تمامی محتوا و استنادهایی که وجود دارد، در راستای احصاء علل و عوامل این حادثه گام های بلندی را بر دارد.
علیزداده موسوی برگزاری 15 نشست علمی تخصصی در حوزه فقه و حقوق، تاریخ و سیره کلام، معارف، مطالعات اجتماعی، اخلاق و اسرار را از دیگر اقدام ها ذکر کرد و افزود: انتشار جلد شماره 6 دانش نامه حج و حرمین و در دست اقدام بودن شمارگان 7 و 8 آن نیز از دیگر اقدام های این پژوهشکده محسوب می شود.
وی با اشاره به تولید دانش نامه دیگری تحت عنوان بینش به منظور بررسی جنایت های آل سعود و تعطیلی حج در دوره های مختلف، خاطرنشان کرد: با توجه به رفتار ناشایست و هتک حرمت های متعدد زائران ایرانی از سوی دولت عربستان، پژوهشکده حج و زیارت برای یافتن راهکارها و راهبردهایی برای مقابله با این رفتارها یک گروه مطالعات راهبردی را تشکیل داده است.
وی با بیان این که این پژوهشکده علاوه بر حج در زمینه زیارت نیز فعالیت های مختلفی را انجام می دهد، تولید ویژه نامه فرهنگ زیارت را از جمله آن بر شمرد و افزود: این پژوهشکده با رصد بیش از 200 شبهه هابیت و پاسخگویی به 40 مورد آن، مجموعه ای را در قالب پنج جلد تدوین و انتشار داده است.
رئیس پژوهشکده حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که رژیم آل سعود امسال اجازه حضور زائران و حجاج ایرانی جهت انجام مناسک حج در مسجد الحرام را نداده است، افزود: طبق آیه های شریف و نورانی قرآن مجید کسانی که جلوی ورود زائران به مسجدالحرام را می گیرند، مصداق بارز صد عن سبیل الله بوده و فرجام ناخوشی در انتظار آنها است.
علیزاده موسوی با بیان این که پس از شهادت بیش از 460 تن از زائران ایرانی در فاجعه منا، از عربستان انتظار می رفت تا با میهمان کردن بازماندگان شهیدان منا نگاه منعطف تری نسبت به حضور زائران ایرانی در حج داشته باشد، افزود: نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه ما شاهد مواضع تندتری از سوی آل سعود بودیم.
وی با تاکید بر این که عربستان از حج به عنوان یک اهرم سیاسی استفاده می کند، تصریح کرد: این حکومت به دنبال سیاسی کردن مراسم حج است و اگر امسال مردم مظلوم سوریه، یمن، بحرین و ایران توفیق تشرف در حج را ندارند، به خاطر سیاست های افراط گرایانه و تکفیری آل سعود است.
دوم مهر سال گذشته هزاران تن از زائران بیت الله الحرام که برای انجام اعمال رمی جمرات عازم منا بودند، به علت بسته شدن مسیر، تجمع بیش از حد و بی تدبیری مسئولان عربستان دچار حادثه شدند و جان خود را از دست دادند.
سال گذشته 64 هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج راهی عربستان شدند که در فاجعه منا 464 تن از آنان جان خود را از دست دادند، هشت تن از این شهیدان اهل استان قم بودند.
7403 / 1175

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی