>

تبلیغات

حجاج ایرانی مقصر و علت وقوع حادثه شدند

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از یک گزارش از تحقیقات فاجعه منا مدعی شد که بر اساس تحقیقات انجام شده حجاج ایران مقصر وقوع فاجعه منا بودند.

به گزارش «شيعه نيوز»، خبرگزاری رسمی عربستان «واس»، مدعی شد، تحقیقات اجرا شده درباره فاجعه منا در سال گذشته حاکی از دخالت ایران در وقوع این حادثه بوده است.

خبرگزاری عربستان در گزارشی تحت عنوان «جرایم ایران در حج»، کشته‌های منا را «شهید» و حادثه را «مشکوک» توصیف اما مسئولیت آن را نه تنها بر عهده مسئولان سعودی ندانست بلکه ادعا کرد که علت حادثه «حرکت معکوس 300 حاجی ایرانی» بوده است.

خبرگزاری عربستان در این خبر نوشته است که «حادثه ازدحام مشکوکی که در تقاطع دو خیابان فرعی در منا رخ داد و در نتیجه آن شماری از حجاج شهید شدند، نتیجه حرکت معکوس اشتباه 300 حاجی ایرانی است.

این رسانه رسمی سعودی به نقل از این گزارش مدعی شد که نشانه‌هایی هست حاکی از اینکه «عناصر وابسته به سپاه ایران برای تخریب برنامه‌های مناسک حج سپس متهم کردن عربستان به کم‌کاری در برگزاری مراسم، در مناسک حضور داشته‌اند».

در حالی که گزارش‌های جمع آوری شده از کشورهای مختلف حاکی است دست کم 2431 نفر در این فاجعه جان باخته‌اند خبرگزاری رسمی عربستان همچنان مدعی است که 769 نفر در این حادثه جان خود را از دست داده‌‌‌اند. همچنین روزنامه الاخبار جمعه گذشته با انتشار اسناد هک شده وزارت بهداشت عربستان، ثابت کرد که قربانیان فاجعه، بیش از هفت هزار نفرند که نام شماری قابل توجه از آنان، ناشناس ثبت شده است .

فیلم‌هایی که بعد از این حادثه منتشر شد نشان می‌دهد نظامیان سعودی یکی از مسیرهای عبور حجاج برای حرکت به سوی رمی جمرات را بسته بودند و همین مسأله منجر به ایجاد ازدحام و وقوع فاجعه شد.

با وجود گذشت یکسال از فاجعه منا و حادثه سقوط جرثقیل در حرم مکی، ریاض هنوز از سوء مدیریت مراسم حج که منجر به وقوع این حوادث شده عذرخواهی نکرده و در تلاشی برای سوء استفاده سیاسی از این حادثه ایران را که بالاترین میزان قربانی را داشته به دست داشتن در این حوادث متهم می‌کند.

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی