>

تبلیغات

راه اندازی پالایشگاهی در زمینه خودکفایی بنزین در کشور

درپی رهنمودهای رهبری مبنی بر خودکفایی در فرآورده‌های نفتی، شمارش معکوس به منظور بهره برداری از فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خانه ملت، پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یک دهه از عمر خود فرازو نشیب های زیادی را طی کرده است، که عامل اصلی این تاخیرها غلبه نگاه سیاسی بر مسائل اجرایی در ادواری از توسعه طرح بوده است، که خوشبختانه درحال حاضر مسیر اولیه اجرای طرح هموار شده و عملیات با سرعت و کیفیت مطلوب به پیش می رود.

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس،تنها پالایشگاه در دست احداث کشور برای حرکت جدی به‌سمت کاهش خام‌فروشی، قطع وابستگی کشور به واردات بنزین و همچنین کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم فروش نفت و میعانات گازی است.

همزمان با ارتقای کیفی تولید فرآورده‌های نفتی مطابق با استانداردهای یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا به ویژه در تولید بنزین و گازوئیل،کاهش سهم تولید نفت کوره در سبد پالایشی و خودکفایی از واردات فرآورده‌های نفتی 3 سیاست کلیدی صنعت پالایش نفت ایران در دوران پسا برجام است.

براین اساس به دنبال رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی برخودکفایی جمهوری اسلامی ایران از واردات فرآورده‌های نفتی، شمارش معکوس به منظور بهره برداری از فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس آغاز شده است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس علاوه بر نقش ویژه در خودکفایی ایران در تولید بنزین، از خروج ارز جلوگیری کرده و با صادرات آن برای کشور ارزآوری می کند.

 

افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش می دهد

حسین امیری خامکانی با اشاره به وعده دولت برای افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 95 گفت: امیدواریم دولت براساس برنامه پالایشگاه مذکور را در سال جاری افتتاح کند،متاسفانه یک عرف نامبارک در کشور رایج شده و روند تکمیل پروژه ها طولانی و فرسایشی می شود.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه راه اندازی ستاره خلیج فارس کشور را در تولید بنزین خودکفا می کند، افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خلیج فارس و حتی خاورمیانه، از ظرفیت تولید حجم زیادی بنزین و گازوییل با استاندارد یورو4 اتحادیه اروپا برخوردار بوده و در کنار این دو فرآورده استراتژیک نفتی محصولات دیگری همچون گاز مایع، سوخت هواپیما و گوگرد تولید وعرضه خواهد کرد.

امیری خامکانی با اشاره به اینکه تولید حجم زیادی از فرآورده‌های نفتی با کیفیت خوب و همچنین استفاده از مواد اولیه‌ مناسب از دلایل اهمیت این پالایشگاه است، ادامه داد:با بهره برداری از فازهای دوم و سوم این پالایشگاه تا پایان سال 95 و طرح توسعه سایر پالایشگاه‌ها که به موازات این پالایشگاه تکمیل می شود، صادرات بنزین حتمی است.

 

برای خودکفایی در بنزین و صادرات آن پالایشگاه ها باید توسعه یابند

خامکانی با تاکید بر اینکه برای خودکفایی در بنزین و صادرات آن پالایشگاه ها باید توسعه یابد، افزود: با افزایش تولید بنزین درپالایشگاه ها شکاف بین مصرف و تولید از بین می رود، در همین راستا در بحث کیفی سازی نیز تطبیق بنزین با استانداردهای جهانی باید در دستورکار قرار گیرد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:وزارت نفت با تلاش جدی برای راه اندازی هرچه سریعتر پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گام های بلندی در راستای کنترل و حتی کاهش مصرف بنزین و افزایش قابل توجه تولید آن در سال 95 برمی دارد و در نتیجه، نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش داده و حتی به نزدیک صفر می رساند.

 

مجلس از توسعه پالایشگاه ها برای تولید بنزین حمایت می کند

علی گلمرادی با بیان اینکه در جلسه اخیر کمیسیون انرژی مجلس با وزیر نفت بحث کند بودن روند احداث پالایشگاه ها مطرح شد، گفت: آقای زنگنه وعده داد که با رویکرد جدیدی در جهت راه اندازی، تکمیل و بهره برداری از پالایشگاه ها به ویژه ستاره خلیج فارس اقدام کند وهرچه سریعتر این پالایشگاه بهره برداری شود.

نماینده مردم بندر ماهشهر،امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس فرسایشی شده است، افزود:طولانی شدن روند اتمام پروژه ها سبب هدررفت منابع می شود و با توجه به نیاز کشور و شرایط خاص ایران در خاورمیانه باید دراین بخش ها پرشتاب تر حرکت کرد.

 

زنجیره ارزش افزوده نفت خام نیازمند برنامه ریزی هدفمند است

گلمرادی با بیان اینکه باید برای ایجاد ارزش افزوده و زنجیره ارزش از نفت خام برنامه ریزی هدفمند صورت گیرد، ادامه داد:یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی کاهش روند خام فروشی در بخش انرژی است،که با بهره گیری از صنایع تکمیلی و ایجاد زنجیره ارزش افزوده باید سرمایه ها و منابع نفتی را صحیح مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه تولید بنزین با کیفیت در پالایشگاه ها واردات آن را کاهش داده و از خروج ارز جلوگیری می کند، یادآور شد: ایران باید خودکفایی در کالاهای استراتژیک را مدنظر قرار دهد، متاسفانه برخی کشورها با استفاده از ضعف های تکنولوژیک به ایران ضربه زده و آسیب می رسانند.

گلمرادی با بیان اینکه مجلس از توسعه پالایشگاه ها برای تولید بنزین و جلوگیری از خام فروشی حمایت می کند، افزود:افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت،جذب سرمایه گذار خارجی باید از اولویت های اصلی وزارت نفت قرارگیرد و دولت باید مصمم و جدی تر از گذشته برای افتتاح این پالاشگاه تلاش کند.

وی با اشاره به اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یک دهه از عمر خود فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است، ادامه داد: عامل اصلی این تأخیرها غلبه نگاه های متفاوت برمسائل اجرایی در دوره های مختلف توسعه طرح بوده است،که خوشبختانه در حال حاضر، مسیر اولیه اجرای طرح در حال هموار شدن است و باید عملیات با سرعت و کیفیت مطلوب به پیش رود.

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها نیاز داخلی رفع می شود، بلکه می توان بنزین تولیدی داخل کشور را صادر کرد.

 

وزارت نفت اهتمام ویژه ای برای راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس دارد

جلال میرزایی با بیان اینکه تولید بنزین با کیفیت در پالایشگاه ها می تواند ایران را از واردات آن بی نیاز کند، گفت: وزارت نفت در راستای اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، اهتمام ویژه ای برای راه اندازی و بهره برداری سریعتر پالایشگاه ستاره خلیج فارس داشته است و در دو سال گذشته تکمیل این پالایشگاه سرعت بیشتری پیدا کرده است.

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول با اشاره به اینکه ایران درحال حاضر ظرفیت صادرات گازوییل را دارد، افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس باید هرچه سریعتر به بهره برداری برسد تا از خام فروشی میعانات گازی جلوگیری شده و با تولید بنزین باکیفیت جلوی واردات بنزین گرفته شود.

 

فاصله گرفتن از خام فروشی نیازمند حرکت منابع مالی داخلی به سمت صنعت نفت است

میرزایی با بیان اینکه با راه اندازی ستاره خلیج فارس ضمن قطع واردات بنزین،ایران به عنوان صادرکننده این محصول استراتژیک و پرمصرف در جهان شناخته می شود، ادامه داد: استفاده بهینه از منابع و ظرفیت‌های بخش انرژی به منظور حداکثر سازی و ایجاد ارزش افزوده و نیز افزایش صادرات نفت به خصوص فرآوردهای نفتی و درآمدهای ارزی بیشتر از برنامه‌های راهبردی مورد نیاز کشور است.

وی با اشاره به اینکه فاصله گرفتن از خام فروشی، نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی و تشویق و حرکت منابع مالی داخلی به سمت صنعت نفت است، یادآور شد: در سال‌های گذشته به دلیل تحریم، عدم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و نبود مدیریت صحیح در استفاده از منابع مالی، میزان سرمایه گذاری روند نزولی طی کرده و بخش نفت و گاز با مشکل جدی مواجه شده است.

 

بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها، ظرفیت پالایش نفت خام را افزایش می دهد

میرزایی با بیان اینکه صنعت نفت از موثرترین و بزرگترین صنایع در جهان و به ویژه ایران است، افزود: نفت علاوه بر اینکه منبع عمده تأمین انرژی در دنیای امروز است، نقش مهمی‌نیز در تعیین میزان قدرت ملی و اعتبار بین‌المللی کشورهای مختلف ایفا می‌کند.

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها و کاهش تولید نفت کوره و توسعه پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال و مخازن، ظرفیت پالایش نفت خام را افزایش می دهد.

ایجاد زنجیره ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی نیاز امروز کشور است و اصلی ترین مزیت تبدیل نفت خام به سایر محصولات و صادرات آن می‌تواند عبور از تکانه های اقتصادی باشد که غرب برای ضربه زدن به اقتصاد کشور وضع می کند.

با فروش داخلی نفت خام و صادرات محصولات فرآوری شده می‌توان تا حدود زیادی از عرضه نفت جلوگیری کرد که این موضوع می‌تواند باعث بالارفتن قیمت نفت خام شده و از طرف دیگر می‌تواند ضربه‌ای اساسی به دشمنان ایران بزند.

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی