>

تبلیغات

آغاز همایش استاد 'هیمن' در م

به گزارش خبرنگار ایرنا، این همایش با حضور گرم مردم، ادبا، شعرا و صاحب نظران استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و لرستان و شرکت مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی برگزار و تا حدود ساعت 20 امروز با ارایه مقالات به صورت شفاهی، سخنرانی و پوستر ادامه خواهد داشت.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی در این همایش گفت: صیانت از فرهنگ های بومی و محلی از سیاست های دولت تدبیر و امید است.
هوشنگ عطاپور اظهار کرد: سیاست و هدف دولت از برگزاری همایش هایی از این دست، پاسداشت و تقدیر از مفاخر گذشته و مفاخر در قید حیات، شعرا، ادبا، نویسندگان، نام آوران عرصه فرهنگ و هنر است که در تک تک شهرهای استان نیز این گونه همایش ها برگزار خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه باید مرزهای ایران فرهنگی را بشناسیم و نسبت به گسترش آن تلاش کنیم، اظهار کرد: این همایش حاصل یک کار گروهی و جمعی برای گرامیداشت چهره محبوب فرهنگی مهاباد است.
وی با بیان ویژگی های استاد هیمن اظهار کرد: هیمن آنچه را که می توانست برای مردمش خلق کند، خلق کرده به همین خاطر در دل و قلب مردم جای دارد، کمتر شاعری وجود دارد که بتواند با زبان مردم حرف بزند و درد مردم را بفهمد، استاد این ویژگی برجسته را داشت.
فرماندار مهاباد نیز در این همایش با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: باید فرهنگ تجلیل و تقدیر از بزرگان و مفاخر نهادینه شود و ارزش آنها را بدانیم.
جعفر کتانی اظهار کرد: تجلیل از بزرگان و مفاخر تجلیل از فرهنگ خودمان است و باید به این موضوع توجه کافی را داشته باشیم.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد نیز گفت: استقبال مناسبی در مدت اندک برنامه ریزی و فراخوان از همایش شد که نشانه فرهنگ دوست بودن مردم منطقه است.
قادر مرادی اظهار کرد: فرمانداری مهاباد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، شهرداری، شورای شهر و موسسه فرهنگی و هنری مکریان مهاباد زحمات فراوانی برای برگزاری این همایش متقبل شدند.
'شه ویار گلابی آذر' دبیر اجرایی همایش نیز گفت: 11 مقاله برگزیده در همایش استاد هیمن به صورت شفاهی، سخنرانی و پانل تخصصی و پوستر در 2 نوبت قبل از ظهر و بعد از ظهر امروز ارایه می شود.
در حاشیه مراسم، همچنین سخنگوی همایش استاد هیمن در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: 62 مقاله به دبیرخانه علمی همایش ارسال شد که پس از سه مرحله داوری 6 مقاله برای ارائه به صورت سخنرانی و شفاهی، 2 مقاله به صورت ارائه در پنل علمی و تخصصی و 3 مقاله به صورت پوستر ارایه خواهد شد.
عبدالله جلیل نژاد گفت: داوری ها بر اساس مختصات علمی انجام شد و مقالات تنها مختص پنج استان اعلام شده نبود بلکه مقالات صاحب نظران کرد و غیر کرد نیز در این همایش شرکت داده شد و مورد داوری قرار گرفت.
وی یادآور شد: در طرح کلی برای برگزاری همایش تقاضای برگزاری همایش دیگر به صورت سالانه برای سایر مفاخر و بزرگان شهرستان را داشتیم که نتیجه آن تداوم این نوع همایش ها برای سال های آینده است.
استاد محمدامین شیخ الاسلامی مُکری ملقب به هیمن(متین) ماموستا، شاعر، مترجم و نویسنده کرد ایرانی است که در روستای شیلان آباد از توابع مهاباد در شمال غرب ایران متولد شد.
هیمن پس از 65 سال زندگی بر اثر سکته قلبی در 29 فروردین سال 1365 در گذشت.
3093/2093** منتشرکننده: صابر چهرقانی

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی