>

تبلیغات

دریاچه چیتگر | خلیج فارس پایتخت

شاید تا چند سال پیش تصور دریاچه ای نیلی رنگ و مرغان دریایی اش در میان دود و دم پایتخت، تنها شبیه رویایی دلپذیر از آرمان شهری در دور دست ها به نظر می رسید و کسی گمان نمی برد بتواند تنها با قصد سفر به غرب تهران، محیط زیبا و نشاط آور را ببیند. اما امروزه و پس از گذشت سال ها آرزویی قدیمی در نهایت واقعیت در برابر چشمان شما قد علم می کند و شاید کم تر کسی بداند که #دریاچه چیتگر تحقق ایده ای سی ساله باشد! 

دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس، این گستره آبی رنگ و جذاب در حال حاضر یکی از مقاصد تفریحی و پرطرفدار شهر تهران است و نه تنها در آخر هفته ها و روزهای گرم تابستانی، بلکه در میان هفته و حتی اوقات سرد زمستانی نیز میهمانان بسیار دارد. از طرفی نه تنها خود دریاچه، بلکه در پارک اطراف و منطقه ساحلی نزدیکش، فضای وسیعی در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد. خانواده ها به دریاچه خلیج فارس می روند تا تفریح و آب هوای متفاوتی را در قلب شهر بزرگ تهران تجربه کنند.

امروز نیز کارناوال خود با دوربین و سه پایه به سراغ #دریاچه خلیج فارس رفته تا شما را از نزدیک با این دریاچه نیلگون آشنا کند. 

همراه با کارناوال به پهنه نیلگون پایتخت بیایید.

دریاچه شهدای خلیج فارس

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

دریاچه شهدای خلیج فارس

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

دریاچه چیتگر ، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور 

امروزه دریاچه وسیع و مصنوعی چیتگر نه تنها یکی از جاذبه های تفریحی کلان شهر تهران محسوب می‌شود، بلکه بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور نیز هست. این مجموعه تفریحی با وسعت ۲۵۰ هکتار که ۱۳۰ هکتار آن به خود دریاچه اختصاص دارد، در غرب تهران و منطقه ۲۲ شهری واقع شده است. دریاچه چیتگر از جنوب به #پارک جنگلی چیتگر می‌رسد و از شمال و بخش شرقی با بافت مسکونی منطقه همراه است، به طوری که در طی روز و شب هنگام، انعکاس نور و تصویر ساختمان ها و آسمان خراش های منطقه را در آب های نیلگون دریاچه خواهید دید. ۸۰ درصد آب این دریاچه از رودخانه کن و روان آبهای حوزه میانی و سطحی تأمین می‌شود و از آب خود دریاچه نیز برای تأمین قسمتی از آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز چیتگر و پارک آن استفاده می شود. 

جالب است بدانید پس از آن که ارزیابانِ انجمن بین المللی مدیریت پروژه در تابستان ۱۳۹۴ به تهران آمدند و از دریاچه چیتگر بازدید داشتند، با ارزیابی مثبت خود از این مجموعه تفریحی گردشگری، آن را یکی از 10 پروژه برتر جهان در سال ۲۰۱۵ معرفی کردند. 

این دریاچه که در ابتدا چیتگر نام داشت پس از مدتی تغییر نام پیدا کرد. از آن جایی که محدوده دریاچه شباهت هایی با نقشه ایران دارد و همچنین به جهت پاسداشت دلاوری و ها و فداکاری های شهیدان گران قدر خلیج فارس، نام دریاچه خلیج فارس بر آن نهاده شد.  

دریاچه شهدای خلیج فارس

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

دریاچه چیتگر بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران دریاچه شهدای خلیج فارس

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

دریاچه شهدای خلیج فارس

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

چیتگر ، از ایده تا ساخت و بهره برداری 

ایده ابتدایی ساخت دریاچه چیتگر که به سال ها پیش بر می گردد، تنها در حد ایجاد یک آبگیر بود که بعدها و در مرور زمان دچار تغییراتی اساسی شد. به هر روی این  ایده از آن جا شکل و قوت گرفت که دریاچه ای مصنوعی درون کلان شهری چون تهران، می‌تواند منبعی برای تلطیف هوای شهر و منطقه دریاچه باشد. از طرفی به سبب آن که اغلب بادهای موسمی در تهران می‌وزند و مسیری غرب به شرق دارند، تأثیر مثبت دریاچه چیتگر به آب و هوای سایر نقاط شهر تهران نیز وارد می‌شود. 

جالب است بدانید ایده ساخت دریاچه مصنوعی چیتگر اول بار در سال ۱۳۴۷ و پیش از انقلاب اسلامی مطرح شده بود اما به دلایل مختلف و فنی هیچ گاه به مراحل بررسی بیش تر و اجرایی شدن راه نیافت تا آن که در اوایل دهه هشتاد بار دیگر مورد بررسی مطالعاتی قرار گرفت. این مطالعات دقیق و جزئی در مقاطع مختلف و از سوی کارشناسان و مشاوران زبده چندین سال به طول انجامید و در نهایت در سال ۱۳۸۹ ساخت دریاچه مصنوعی چیتگر آغاز شد. در ابتدا در سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پهنه آبگیری و در سال ۹۱ نیز عملیات بخش ساحلی مجموعه دریاچه آغاز شد و در آخر این مجموعه بزرگ در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. حجم مخزن دریاچه چیتگر بین ۹٫۵ تا ۱۱ میلیون متر مکعب و مساحت خود مخزن نیز ۲۲۰ هکتار می باشد. 

دریاچه چیتگر دریاچه چیتگر دریاچه چیتگر تفریحات دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر نه تنها #بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران، بلکه بزرگ ترین مجموعه تفریحی، ورزشی و گردشگری تهران است که در حال حاضر یکی از مکان های تفریحی پر تردد و شلوغ تهرانی ها خصوصا در آخرین روزهای هفته محسوب می‌شود. وسعت قسمت ساحلی و امکانات دریاچه چیتگر در حدود ۱۲۰ هکتار اعلام شده است. جُنگ شادی حال آن که دیگر در فضای وسیع چیتگر چطور بیشتر به خودمان خوش بگذرانیم را با هم خواهیم دید.

۱- قایق سواری در چیتگر

به هنگام بهره برداری از این دریاچه راه اندازی تفریحات آبی بسیاری را برایش در نظر گرفتند که استفاده از جت اسکی و والیبال ساحلی در میانشان دیده می‌شود. هرچند تا به حال تنها تفریح آبی قابل توجه و امکان پذیر دریاچه، قایق سواری است. دو اسکله قایق سواری در کنار دریاچه چیتگر به چشم می‌خورند که یکی در قسمت جنوب غربی دریاچه و دیگری در قسمت شمال شرقی دریاچه قرار دارد. اسکله جنوب غربی به ورودی اصلی مجموعه نزدیک تر است و تعداد قایق های بیش تری دارد.

برای قایق سواری گزینه قایق های پدالی دو و چهار نفره پیش روی شماست و همچنین قایق موتوری هایی با ظرفیت شش نفر وجود دارند. از طرفی لنج هایی نیز با ظرفیت ۱۵ تا ۲۰ نفر در کنار اسکله دریاچه به چشم می خورند که برای استفاده از آن باید منتظر تکمیلشان بشوید. 

با هزینه ای که برای بلیت قایق ها پرداخت می‌کنید، می‌توانید گردشی نیم ساعته در پهنه آبی دریاچه داشته باشید.

هزینه قایق های ۴ نفره در حدود ۲۰ هزار تومان است.

دریاچه چیتگر

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

دریاچه چیتگر

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

دریاچه چیتگر

photo by Hosein Keshavarz

۲- امکانات بازی چیتگر

دو مجموعه بازی در قسمت ساحلی دریاچه وجود دارد که شهربازی بزرگ تر درست در نزدیکی ورودی اصلی و غربی دریاچه قرار دارد. در این شهربازی بازی هایی چون سافاری وحشت، اسکیت U، هرم هیجان، دوچرخه و سرزمین بازی و جایزه به چشم می‌خورند.

شهربازی دیگری نیز در قسمت شمال شرقی دریاچه است که چرخ و فلک، پیست پرواز، سینما هرم هیجان و ماشین کوبنده در آن قرار دارد. 

امکانات تفریحی ضلع غربی دریاچه چیتگر

امکاناتی که در ضلع غربی دریاچه قرار دارند عبارت اند از:

۱- سافاری وحشت 

سافاری وحشت دریاچه چیتگر نخستین سافاری وحشت در ایران است. مجموعه سرپوشیده و دالان مانندی است که تمام مسیر را پیاده طی می کنید که از بدو ورود استقبال ترسناکی از شما خواهد شد. این که در طول مسیر قرار است چطور بترسید را به تجربه شما واگذار می کنیم. اما بد نیست بدانید در انتها با اره برقی از شما پذیرایی می شود. هزینه سافاری وحشت نفری ۱۰ هزار تومان است.

۲- اسکیت U

وسیله ای به شکل یو انگلیسی است. محل نشستن این دستگاه دایره ای بوده و پس از جایگیری در کنار هم، حرکت آن آغاز می شود. ابتدا به آرامی به نوک اسکیت برده می شوید و سپس با سرعت و شدت به پایین پرتاب می‌شوید! 

هزینه اسکیت U نیز ۱۰ هزار تومان است.

۳- سرزمین بازی و جایزه

مجموعه ای سرپوشیده و تفریحی در پشت اسکیت یو به چشم می خورد که در آن مجموعه ای از بازی ها وجود دارد. هر بازی، بلیت و هزینه مختص به خود را دارد که اگر برنده شوید امتیازی را کسب می کنید. در انتها بسته به میزان امتیازی که کسب کرده اید، می توانید از دکه جایزه، جایزه خود را دریافت کنید. 

۴- دوچرخه سواری

یکی دیگر از امکانات مفید بخش غربی دریاچه، وجود دوچرخه هایی برای کرایه کردن است. هزینه کرایه ساعتی دوچرخه ها بین ۶ تا ۷ هزار تومان است. از این دوچرخه ها می توانید در ضلع جنوبی و پیاده روهای وسیع دریاچه و درست در کنار خود دریاچه چیتگر استفاده کنید.

سافاری وحشت دریاچه چیتگر

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

اسکیت U دریاچه چیتگر

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

اسکیت U دریاچه چیتگر ضلع جنوبی دریاچه شهدای خلیج فارس یا چیتگر دریاچه شهدای خلیج فارس

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

امکانات تفریحی ضلع شمالی دریاچه چیتگر

امکانات ضلع شمالی و شمال شرقی دریاچه چیتگر از این قرارند :

۱- سینما هرم هیجان

سینما هرم هیجان در واقع نوعی سینمای ۶ بعدی است. ابتدا از پله ها تا ارتفاع ۲ متر بالا می روید و در جایگاه و صندلی می نشینید. پس از نشستن پله ها جمع می شوند و با انتخاب خود فیلمی هیجان انگیز را خواهید دید. هرم هیجان در ضلع شمالی دریاچه شهدای خلیج فارس قرار دارد و هزینه بلیت آن ۱۰ هزار تومان است.

۲- پیست پرش در آسمان

پیست پرش در آسمان نخستین پیست پرش در ایران است  که در ضلع شمالی دریاچه قرار دارد. برای تفریح در پیست پرواز می توانید تیوپ یا تشکچه را برای زیر خود انتخاب کنید، پس از سر خوردن بر روی سرسره، به روی تشک بادی می افتید. هزینه پیست پرش یا پرواز ۱۰ هزار تومان است. 

۳- چرخ و فلک

بزرگ ترین چرخ و فلک چیتگر نیز در قسمت شمال شرقی دریاچه قرار دارد و هزینه استفاده از آن ۷ هزار تومان است. 

۴- ماشین برقی

ماشین برقی ها نیز در قسمت شما شرقی و در نزدیکی چرخ و فلک و پیست پرش قرار دارد. هزینه این بازی ۶ هزار تومان است. 

دریاچه چیتگر

photo by Zeynab Shirazi | Karnaval

سرسره پرش چیتگر ویدیویی از تفریحات پارک چیتگر، به خصوص هرم هیجان و پیست پرش در زیر ببینید: 

در حال بارگذاری ویدئو ...

۳- پیک نیک

از ورودی اصلی دریاچه که وارد بشوید، در سمت چپ خود چندین آلاچیق در میان درختان کاج و اقاقیا را خواهید دید. از طرفی در بخش جنوبی دریاچه آلاچیق هایی با میز و صندلی تعبیه شده است که اشراف زیبایی نیز به پهنه آبی دریاچه دارند. در کنار این آلاچیق ها، فضایی برای برابیکیو در نظر گرفته شده است که اگر آخر هفته را که به نیت «جوج» به چیتگر می آیید، از این بابت خیالتان راحت باشد! 

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی