>

تبلیغات

سرشماری قرق های اختصاصی حیات وحش یزد آغاز شد

حسن اکبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف از سرشماری یاد شده را شمارش گونه های جانوری برجسته و تحویل آنها به بخش خصوصی و نیز ارزیابی فعالیتهای حفاظتی افتخاری آنها طی سال های اخیر اعلام کرد.
وی اظهار کرد: از پنج مورد قرق اختصاصی مصوب در شورای عالی محیط زیست کشور سه مورد آن مربوط به استان است که در این قرق ها گونه های مهمی چون کل، بز، قوچ و میش حفاظت می شوند.
اکبری افزود: قرق های مصوب این استان شامل ارتفاعات منصور آباد واقع در شرق یزد ، روباز و علی آباد چهل گزی واقع در شهرستان مهریز است.
وی مساحت قرقهای اختصاصی مصوب در استان را بالغ بر 120 هزار هکتار بیان و اضافه کرد: این موضوع به مفهوم واگذاری زمین به افراد نیست بلکه صرفا مدیریت و بهره برداری از حیات وحش برای مدت مشخص بین پنج تا 10 سال در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.
این مسئول تصریح کرد: هیچ گونه سوء استفاده از این اراضی صورت نخواهد گرفت فقط حفاظت و بهره برداری از حیات وحش انجام می گیرد، البته نظارت بر این بهره برداری الزامی است.
وی با اشاره به درخواست های متعدد در زمینه قرق های اختصاصی در استان یزد افزود: این در خواستها در سازمان محیط زیست در حال پیگیری است و یزد در این زمینه در کشور پیشتاز است .
اکبری گفت: اجرای طرح قرق های اختصاصی موجب احیای جمعیت گونه ها در طبیعت، حفظ زیستگاه و جمعیت آنها می شود و در این طرح بخش خصوصی به کمک سازمان محیط زیست می آید و حفاظت و بهره برداری منطقی از برخی زیستگاه های آزاد را با نظارت سازمان محیط زیست بر عهده می گیرد.
وی اجرای طرح مذکور را بسیار ارزشمند خواند و افزود: در بسیاری از کشور های دنیا به ویژه آفریقا عمده حیات وحش آن ها توسط بخش خصوصی حفاظت و مدیریت می شود و در این زمینه هم موفق بوده اند.
اکبری خاطر نشان کرد: قرق های اختصاصی با هدف جلب مشارکت مردم و استفاده از توان بخش خصوصی در حفاظت از تنوع زیستی در کشور ایجاد شدند.
ایجاد قرق های اختصاصی بر مبنای پیش بینی قانون گذار در قانون شکار و صید مصوب 1346 مورد توجه سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت اما به دلایل مختلف طی سنوات گذشته اقدامی در خصوص تدوین و تصویب آیین نامه حقوق و تکالیف قرق ها انجام نگرفته بود.
با توجه به ضرورت های موجود، اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید از دو سال پیش در خصوص افزایش برنامه های حفاظتی حیات وحش، همچنین استفاده از مشارکت و توانمندی جوامع بومی و محلی و ظرفیت های بخش های غیر دولتی در این زمینه، آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی را تدوین کرد که کلیات آن در جلسه 24 اسفند سال گذشته (1394) شورای عالی حفاظت محیط زیست تصویب و پس از تامین اصلاحات جزیی مورد نظر آن شورا، در تاریخ 22 خردادماه سالجاری جهت اجرا به معاونت محیط زیست طبیعی سازمان ابلاغ شد.
بیش از 800 گونه گیاهی، 160 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان شناسایی شده است.
60 نیروی محیط بان، یک میلیون و 270 هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان یزد را محافظت می کنند.
2088/6197 خبرنگار: کبری دانشی دهج ** انتشار: محمد حسین فلاح تفتی

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی