>

تبلیغات

ایجاد پژوهشکده و کتابخانه تخصصی زنان در خراسان جنوبی ضروری است

نفیسه نخعی روز چهارشنبه در دیدار مشاوران امور بانوان دستگاه های اجرایی استان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: استان از لحاظ فضاهای فرهنگی و ورزشی ویژه بانوان نیز با کمبودهایی مواجه است و برخی مناطق روستایی به دلیل فرهنگ سنتی با محدودیت های نیز مواجه است.
وی محرومیت و نبود امکانات بهداشتی و کمبود نیروی متخصص( بهداشتی، درمانی) را یکی از مشکلات زنان در حوزه بهداشت و سلامت دانست و گفت: پراکندگی بیش از حد مراکز جمعیتی استان در روستا سبب بروز این مشکل می شود.
از مجموع جمعیت 800هزار نفری استان در حال حاضر 45درصد در شهرها و بقیه در مناطق روستایی زندگی می کنند.
وی به نبود پژوهش در بخش احیای هنرهای سنتی و بومی استان اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا با راه اندازی پایگاه هنرهای بومی و حمایت از کارگاه های تولیدی فرش دستباف و صنایع دستی می توان هنرهای سنتی و بومی استان را احیا کرد.
به گزارش ایرنا، نخعی به میزان اشتغال زنان استان اشاره کرد و افزود: آمار اشتغال این قشر در سرشماری سال 85 بالاتر از زنان روستایی بود که در سال 90 نرخ اشتغال زنان روستایی بالاتر از زنان شهری شد.
وی ادامه داد: در سال 85 از کل جمعیت فعال زن در استان 72.2 درصد شاغل بودند که این آمار در سرشماری سال 90 به 89 درصد افزایش یافت.
وی عنوان کرد: وضعیت اقتصادی زنان استان در مقایسه با وضعیت اقتصادی کشور از وضعیت بهتری برخوردار است اما در سال های 85 و 90 شاخص های بیکاری زنان استان از وضعیت مردان نامطلوب تر بوده است.
وی به وضعیت مشارکت سیاسی بانوان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زنان منطقه به نحو مطلوبی در امور سیاسی مشارکت داشته اند.
وی اضافه کرد: در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری مشارکت زنان 89.4 درصد و در انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی 82.1 درصد بود که تقریبا نیمی از رای دهندگان را زنان تشکیل دادند.
به گفته این مسئول، تمایل جامعه ایرانی به ایفای نقش سنتی زنان و همراهمی ناچیز جامعه به حضور این قشر در فعالیت های سیاسی از عوامل بروز این آمارهاست.
مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی با اشاره به حوزه ورزش بانوان اظهار کرد: وضعیت ورزشی زنان در حد متوسط است و آمارها نشان از اختصاص بیشتر مکان های ورزشی به مردان است همچنین تعداد ورزشکاران، داوران و مربیان زن استان کمتر از مردان است.
نخعی یادآور شد: در حال حاضر 2 هزار و 73 سازمان غیر دولتی زنان در کشور وجود دارد که از این تعداد 104 سازمان مردم نهاد(سمن) متعلق به استان است که حدود 5.01 درصد کل سمن های کشور را شامل می شود.
مساحت خراسان جنوبی 151 هزار کیلومتر مربع است و جمعیت استان بر اساس سرشماری آبان سال 1390، افزون بر732 هزار نفر است که جمعیت زنان استان 49.7 درصد برابر 364 هزار نفر است.
سهم اشتغال زنان استان در این سال در بخش خدمات 19.8 درصد، صنعت 15صدم درصد و کشاورزی 23.9 درصد بود ، همچنین 45 درصد دانشجویان استان در سال مورد نظر برابر 25 هزار دانشجو را بانوان تشکیل می دادند.
از 817 دهیار، 33 نفر زن هستند و از 147 نفر عضو اصلی شوراهای اسلامی شهری استان 9 نفر زن و از 2 هزار و 647 نفر اعضای اصلی شوراهای اسلامی استان 59 نفر را بانوان تشکیل می دهند.
7557 **2047**خبرنگار- رقیه محمدی* انتشاردهنده- عباسقلی اشکورجیری*

انتهای پیام /*

رفع مسئولیت

مطالب از سایت های مجاز و ایرانی جمع آوری شده و لذا در صورت وجود مشکل از طریق گزارش تخلف با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

هاب سیتی 98 پلی